Bmx dla dzieci - jak rozwijać talenty naszych pociech?

2016-04-12
Gdy nasze dziecko zainteresuje się sportem wyczynowym, postanowi uprawiać ekstremalną jazdę na rowerze, powinniśmy choć trochę orientować się w temacie chcąc wspierać potomka w jego pasji.

Czym jest BMX?

Skrót BMX z języka angielskiego - bicycle motocross oznacza rodzaj kolarstwa i jest nazwą roweru przeznaczonego do uprawiania tego typu sportu. Moda na BMX przyszła do nas z USA, gdzie narodziła się w latach 70 - tych.

Jak wygląda uprawianie tego sportu?

 Odwiedźmy jeden z portali dla miłośników tego rodzaju jazdy na rowerze, by mieć ogólne rozeznanie i dowiedzieć się podstawowych rzeczy o tej dyscyplinie. Dziś BMX obejmuje różne style:

- street - jazda w mieście, z wykorzystaniem elementów architektury takiej jak schody, murki, poręcze,
- skating - jazda w skate parkach na specjalnych rampach,
- vert - jazda na pionowych rampach,
- flatland - sztuczki i kombinacje wykonywane na płaskim terenie,
- dirt - jazda i skoki na specjalnie zaprojektowanych torach.

Jaki rower to BMX?

 Cechą charakterystyczną rowerów BMX dla dzieci są niewielkie rozmiary, prosta konstrukcja, a jednocześnie duża liczba wzmocnień w newralgicznych strefach. Brak przerzutek, niska masa, kierownica wzmocniona specjalnym mostkiem to tylko niektóre cechy sportowych rowerów.

 Ogromne znaczenie oprócz zakupu wytrzymałego, profesjonalnego roweru ma stosowanie zabezpieczeń w postaci kasku i ochraniaczy. W sporcie tym nietrudno o kontuzję.